Żaba wodna (Rana esculenta) – hybryda żaby jeziorkowej i żaby śmieszki z rodziny żab zielonych.

Żaba wodna – występowanie

Żaby wodne występują w Europie Środkowej. Od południowego wybrzeża Szwecji, aż po Zatokę Fińską. Na południu jej występowanie najdalej stwierdzono we Włoszech i północnej Bułgarii.

W Polsce pospolita na nizinach, w okresie lęgowym zamieszkuje niemalże wyłącznie wody stojące. Po lęgu żabę wodną można spotkać również w wodach wolno płynących. Preferuje płytkie zbiorniki o obficie zarośniętych brzegach. Często zamieszkuje w koloniach wraz z żabą jeziorkową lub żabą śmieszką. Występowanie tych trzech gatunków w jednym akwenie notuje się bardzo sporadycznie.

żaba wodna

Żaba wodna – charakterystyka

Żaba wodna jest trudna do odróżnienia od żaby jeziorkowej. Jest na to jednak sposób u żaby wodnej nie występują żółte barwienia w okolicach pachwin, które są charakterystyczne u żaby jeziorkowej.

Samce żaby wodnej osiągają długość od 5,4 do 9,7 centymetrów. Samice zaś osiągają większe rozmiary, od 5,4 do 11,5 centymetrów.

Grzbiet oraz kończyny tylne mają najczęściej kolor trawiastozielony, z jasnozieloną linią kręgową. Czarne plamy występujące nielicznie na grzbiecie są małe i koliste, co je odróżnia od żaby śmieszki, której czarne plamy są duże i nieregularne. Plamami pokryte są również boki ciała, na kończynach zaś, układają się one w paski.

Oceń treść
[Głosów: 6 Średnia ocena: 4.8]