Gdzie i kiedy szukać konkretnych zjawisk, zachowań zwierząt, czy rzadkich gatunków? Do tego potrzebny jest dobry research, dzięki któremu nabędziemy niezbędną wiedzę. Źródłem takiej wiedzy może być rozmowa z doświadczonym przyrodnikiem, Internet, czy książki. O książce, której chce dziś Wam opowiedzieć – Jej wysokość gęś, zainspirowała mnie i jeszcze bardziej rozbudziła chęć doświadczania niesamowitych zjawisk natury.
- Jej wysokość gęś – opowieść o pasji
- O wszystkim czy o niczym?
- Źródło inspiracji i wiedzy
- Jej wysokość gęś – o książce:
Jej wysokość gęś – opowieść o pasji
Jacek Karczewski – autor książki Jej wysokość gęś to jeden z założycieli stowarzyszenia Ptaki Polski, które z kolei jest autorem wielu ogólnopolskich i lokalnych ptasich akcji. Jestem na pTAK, Noc sów, Bagna są dobre – to tylko kilka z fantastycznych operacji tworzonych przez miłośników ptaków z całej Polski, pod przewodnictwem stowarzyszenia. Jacek Karczewski po wielu latach fascynacji ptakami postanowił zrobić coś więcej ponad to co już udało mu się osiągnąć! Postanowił swoją pasją zarazić jeszcze więcej ludzi. W ten sposób powstała jego pierwsza książka – Jej wysokość gęś.
Książka ta, jak po tytule można by sądzić, wcale nie jest w całości poświęcona gęsiom. Autor co prawda poświęca gęsiom wiele stron swojej książki i bardzo ciekawi opisuje ich życie, zwyczaje i aktualne zagrożenia jakie na nie czyhają, jednak równie wiele interesujących faktów dotyczy innych gatunków. Również sama forma tego wydawnictwa może być zaskakująca dla osób, które zetkną się z nią po raz pierwszy. Jej wysokość gęś to bowiem nic innego, jak wielostronicowa opowieść o pasji do ptaków i o ptakach.
Forma opowieści, w której autor traktuje czytelnika jak kolegę, któremu przy kawie opowiada o ptasich ciekawostkach, ludziach zaangażowanych w ich ochronę, a także o swoich z nimi doświadczeniach może być początkowo zaskakująca. Nie jest to bowiem zwykły spis faktów o ptakach, nie jest to też nic o czym można nazwać publikacją naukową. Najtrafniejszym określeniem moim zdaniem będzie właśnie – opowieść o pasji do ptaków.
O wszystkim czy o niczym?
Jej wysokość gęś jak już wiecie nie jest, ani książką naukową, ani fabularną. Autor w swojej opowieści po prostu stara się dzielić z czytelnikami wszystkim, co może w ptakach zainteresować. Nie unika częstych anegdot, nie sili się na specjalnie wyszukane słownictwo, a często też celowo wplata w treść potoczne sformułowania, których prędzej szukać w koleżeńskich rozmowach niż profesjonalnych publikacjach. Potoczny i swobodny styl prowadzenia czytelnika przez przygotowaną opowieść urzekł mnie bez mała. Już po pierwszych kilku stronach miałem wrażenie, jakby pan Jacek siedział naprzeciw mnie, popijał kawę i w koleżeński sposób opowiadał o swoich przygodach z przyrodą.
Tego typu podejście idealnie wyeksponowało na pierwszy plan skrzydlatych przyjaciół, którzy są prawdziwymi bohaterami tej opowieści. To z kolei świetne narzędzie do osiągnięcia celu jaki moim zdaniem autor stawiał przed tą książką. Wciągnąć w fascynujący ptasi świat wszystkich, którzy sięgną po jego publikacje. Nie mamy tu więc motywu przewodniego, ani ściśle określonej tematyki. Taka różnorodność informacji, jakie w super przystępny sposób otrzymujemy wzmaga chęć jeszcze dokładniejszego zbadania ptasiego świata.
Źródło inspiracji i wiedzy
Rozpoczynając przygodę z obserwacją przyrody widywałem w sieci opinie, że podstawy obserwacji ptaków najlepiej łapać na spacerach ornitologicznych prowadzonych przez doświadczonych birdwatcherów. Sam kilkukrotnie miałem okazję skorzystać z pomocy i wiedzy osób o dużo większym stażu i wiem teraz, że ta porada faktycznie jest bardzo cenna. Co zrobić jednak kiedy zawiązywanie nowych znajomości nie przychodzi nam łatwo albo w naszych okolicach nie ma nikogo kto chętnie podzieliłby się swoją wiedzą?
W takich przypadkach Jej wysokość gęś przychodzi z pomocą. Co prawda opowieści snutej przez Jacka Karczewskiego żadną miarą nie da się porównać do obserwacji terenowych prowadzonych pod okiem doświadczonego ptasiarza, który nie tylko zdradzi tajemnice penetrowanego terenu, wskaże ciekawe gatunki czy choćby pomoże w identyfikacji sfotografowanego ptaka. Jednak lektura książki Karczewskiego może stanowić fantastyczną inspirację do coraz to nowych poszukiwań niesamowitych zjawisk przyrodniczych. To co najbardziej urzekło mnie w tej opowieści to prostota, z jaką autor potrafi wskazać gdzie początkujący obserwator ptaków może szukać fantastycznych obserwacji. W słowach Karczewskiego nawet obserwacja zwykłego wróbla czy szpaka to przygoda porównywalna do tych z Animal Planet.
Wystarczy tylko zainteresować się bardziej obserwowanym ptakiem i być świadomym, że każde z tych stworzeń to cud natury. Szczerze polecam każdemu z Was lekturę tej książki. Sam zafascynowany przekazem jaki dla mnie naszykował autor bez namysłu sięgnąłem po drugą jego książkę – Noc sów, którą również postaram się Wam opisać.
Jej wysokość gęś – o książce:
- Autor: Jacek Karczewski
- Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
- Liczba stron: 416
- Okładka miękka
- Data premiery: 16.10.2019
- Strona www autora: jacekkarczewski.com/
Cześć! zabieram się za tę książkę od jakiegoś czasu i szczerze powiem, że po przeczytaniu tego artykułu w końcu do niej siądę 🙂 Dzięki za tą recenzje, czekam na kolejne 🙂