Ekwipunek

Jak konserwować ekwipunek biwakowy?

Ekwipunek biwakowy to sprzęt, który przy odpowiedniej konserwacji i przechowywaniu może posłużyć nam nawet wiele lat. W dzisiejszym artykule poruszam temat najczęstszych problemów z przechowywaniem i konserwacją ekwipunku i odzieży outdoorowej. Dowiesz się z niego, dlaczego konserwacja ekwipunku biwakowego jest ważna, jak pozbyć się zapachów z ubrań oraz jak przechowywać swoje wyposażenie, aby długo pozostało sprawne i gotowe do użycia…

Favna – w kontrze do fast fashion

Branża odzieżowa od zawsze uważana jest za jedną z tych, którym nie po drodze z ekologią. Procesy zbioru materiałów, produkcji i dystrybucji odzieży zużywają ogromne ilości wody i energii przy okazji emitując mnóstwo odpadów lotnych i stałych. Każdy z nas jednak codziennie w coś musi się ubrać, a chcąc przy tym pozostać eko, wybór wcale nie jest łatwy. Istnieją jednak…

Turystyczny panel solarny czy powerbank – zasilanie na biwaku w praktyce

Wyprawa na biwak, dłuższą wycieczkę pieszą lub rowerową wymaga wiele planowania. Należy wziąć pod uwagę trasę, miejsca na nocleg, uzupełnienie zapasu wody i pożywienia, zmienność pogody i możliwość naładowania urządzeń elektronicznych. Okazuje się, że niewielkim wydatkiem i zwiększeniem wagi naszego plecaka jeden z tych problemów możemy rozwiązać raz na zawsze. W tym artykule omówię, jak turystyczny panel solarny może zapewnić…

Materac turystyczny, mata samopompująca czy karimata? Co wybrać na biwak?

Materac turystyczny, mata samopompująca czy karimata? Jakie są różnice pomiędzy sprzętem służącym do izolacji od podłoża, jakie mają one wady i zalety oraz w jakiej konfiguracji ze sprzętem sprawdzają się najlepiej? Dziś wracamy do poradnika biwakowania dla początkujących i na warsztat bierzemy schronienie, które ma zapewnić ciepły i komfortowy nocleg w terenie. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze materaca…

Kurtka puchowa – najlepszy przyjaciel na jesienną wędrówkę i biwak

Uprawiając birdwatching, pieszą turystykę, bikepacking czy bushcraft w naszym kraju, w zasadzie już od końca września do początków maja trzeba myśleć o dociepleniu w terenie. Polska jesień i wiosna potrafią być kapryśne i ni stąd ni z owąd przynieść nagłe przymrozki. Zima potrafi za to czasami zaskoczyć niespodziewanie brakiem mrozów, ale nadal nie zwalnia to nas z potrzeby odpowiedniego zabezpieczenia…

Ecotone Kamakura AD-7 10×42 – lornetka do obserwacji ptaków

Trudno jest wyobrazić sobie obserwacje przyrody, a ptaków w szczególności, bez odpowiedniego sprzętu optycznego. Aktualnie rynek Trudno wyobrazić sobie obserwacje przyrody, a ptaków w szczególności, bez odpowiedniego sprzętu optycznego. Rynek zasypany jest różnego rodzaju optyką do podpatrywania ptaków. Aby zorientować się we wszystkich możliwościach, trzeba poświęcić masę czasu. Dlatego lornetka do obserwacji ptaków powinna być wybierana na podstawie kluczowych czynników,…

Jej wysokość gęś – recenzja książki

Gdzie i kiedy szukać konkretnych zjawisk, zachowań zwierząt, czy rzadkich gatunków? Do tego potrzebny jest dobry research, dzięki któremu nabędziemy niezbędną wiedzę. Źródłem takiej wiedzy może być rozmowa z doświadczonym przyrodnikiem, Internet, czy książki. O książce, której chce dziś Wam opowiedzieć – Jej wysokość gęś, zainspirowała mnie i jeszcze bardziej rozbudziła chęć doświadczania niesamowitych zjawisk natury. Oceń treść[Głosów: 25 Średnia…

Birdwatching – od czego zacząć przygodę z obserwacją ptaków

Birdwatching to hobby, które nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie zbiera coraz większe grono fanów. Wiele osób z mojego otoczenia pyta mnie jak to się stało, że dość nagle zainteresowałem się obserwacją natury i birdwatchingiem. W moim przypadku zaczęło się od częstych wypraw rowerowych. Na jednej z nich pomyślałem, że piękne widoki jakie mogę podziwiać jeżdżąc na…