Ptaki

Wrona siwa – jak wygląda, co je i ile żyje wrona?

Ptaki krukowate od wieków fascynują ludzi swoim wyglądem oraz zachowaniem. Są one często kojarzone z inteligencją i zdolnością do uczenia się, co sprawia, że są jednymi z najbardziej interesujących stworzeń na naszej planecie. W tym artykule skupimy się na wronie siwej, która jest jednym z najbardziej znanych przedstawicieli rodzaju Corvus. Poznamy jego charakterystyczne cechy i zachowania, a także dowiemy się,…

Modraszka – żółto-błękitny, ptasi symbol waleczności

Modraszka to jednej z najbardziej walecznych ptaków, jakie fruwają po naszym niebie. To żółto błękitne maleństwo potrafi nieźle zaleźć za skórę nawet dużo większym od siebie przeciwnikom. Jak się może domyślacie, nie bez przypadku artykuł opisujący sikorę modrą publikuję właśnie teraz. Zapraszam do lektury, dowiecie się, jak wygląda modraszka i dlaczego dla miłośników ptaków jest ona symbolem Ukrainy walczącej z…

Kszyk – bagienny mistrz kamuflażu

W krajobrazie polskich bagien i mokradeł, ukryty, w trzcinach i błotach pobekuje niezwykły ptak o długim, prostym dziobie. To kszyk, nazywany również bekasem kszykiem, ptak, który od wieków intryguje ornitologów i miłośników przyrody swoją niezwykłą urodą i zachowaniem. Zapraszam do lektury na temat tego ciekawego ptaka, w tym artykule dowiesz się, co je, gdzie żyje, jak wygląda kszyk i wiele…

Dokarmianie ptaków – kiedy, jak i czym dokarmiać ptaki?

Czy dokarmianie ptaków to dobry pomysł, czy może nawet nasz obowiązek? A jeśli już karmimy to jak, kiedy i czym? Dziś postaram się rozwiać wszelkie wasze wątpliwości. Z roku na rok ptaki mają coraz większe trudność ze znalezieniem pożywienia. Ma to związek z niczym innym jak z postępującą w ogromnym tempie urbanizacją i zagarnianiem coraz większych areałów dzikich terenów pod…

Sójka – jak wygląda sójka i czy lata za morze?

Sójka to dość pospolity i bardzo charakterystyczny ptak, który doczekał się nawet wiersza na swój temat. Dziś postaram się opowiedzieć Wam więcej o tym wspaniałym ptaku i ostatecznie wyjaśnić kwestie jego domniemanych zamorskich wycieczek. Jeśli jesteś ciekawy, jak wygląda sójka, jakie ma zwyczaje i jak to jest z jej wycieczkami za morze, czytaj dalej. Myślę, że kilka informacji, jakie znajdziesz…

Ptaki zimujące w Polsce – które ptaki zostają u nas na zimę?

Zima to czas, kiedy różnorodność gatunkowa ptaków, jakie możemy obserwować, bardzo spada. Nie znaczy to jednak, że zima to dla birdwatchera czas zupełnej nudy. Wprost przeciwnie, mroźne dni na północy Europy skłaniają występujące tam ptaki do szukania cieplejszych miejsc do przezimowania. Część z gatunków tam występujących wybiera właśnie Polskę jako zimowisko, co jest świetną okazją do obserwacji ptaków, które poza…

Czeczotka – płomienny ptaszek z północy Europy

Czeczotka jest małym ptakiem z rodziny łuszczakowatych, który wyróżnia się nie tylko swoim urokliwym wyglądem, ale również fascynującymi zwyczajami. Jej charakterystyczne czerwone czoło i czarny podbródek stanowią znaki rozpoznawcze tego gatunku, a melodyjne ćwierkanie wypełnia polskie lasy. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej życiu czeczotki, jej zwyczajom, środowisku, w którym żyje, oraz zagrożeniom, z jakimi się boryka. Dowiemy się także,…

Potrzos – jak żyje, wygląda i co je wróbel trzcinowy?

Bohater dzisiejszego artykułu to mały ptak, którego z łatwością można spotkać nad polskimi jeziorami, rzekami, nad bagnem czy na podmokłych łąkach. Potrzos to bardzo ładny i ciekawy ptak, o bardzo zmiennym wyglądzie. Opowiem Wam dziś wszystko czego zdążyłem się o nim nauczyć z własnych obserwacji i źródeł naukowych. Dowiecie się jak wygląda potrzos, co je, jak żyje i dlaczego nosi…

Strzyżyk – opis, występowanie i charakterystyka strzyżyka zwyczajnego

Zapraszamy do lektury artykułu, którego bohaterem jest strzyżyk zwyczajny (Troglodytes troglodytes). Jeśli jesteś ciekawy tego uroczego ptaka, który często widywany jest w naszych ogrodach i parkach, to właśnie tu dowiesz się wielu interesujących informacji na jego temat. Przeczytasz o charakterystycznym wyglądzie strzyżyka, jego występowaniu, fascynujących zachowaniach i strategii lęgowej. Poznaj bliżej to niewielkie stworzenie, które skradło serca wielu obserwatorów przyrody….

Czajka zwyczajna – królowa podmokłych łąk

Czajka to jeden z najbardziej charakterystycznych ptaków polskich terenów rolniczych. Unikalny wygląd, głos, sposób lotu – każda ta cecha osobno i ich zestaw razem wzięty czyni tego ptaka wyjątkowym. Sprawdź gdzie i jak znaleźć czajkę, dowiedz się, w jaki sposób znajduje ona pożywienie i dlaczego jej populacja ciągle spada. Z tego artykułu dowiesz się także, jak wygląda czajka, w jaki…

Biegus rdzawy – największy z biegusów w Europie

Jak wygląda biegus rdzawy? Biegus rdzawy (łac. Calidris canutus) to największy przedstawiciel swojej rodziny w naszej szerokości geograficznej. Ten gatunek, znany również jako Calidris canutus, jest prawdziwym gigantem wśród swoich krewnych. Samiec w szacie godowej prezentuje ciemny wierzch ciała, w tym głowę, z jaśniejszymi obrzeżami piór. Boki głowy, szyja, pierś i brzuch są rdzawe, co stanowi kontrast dla białego kupra…

Puszczyk mszarny – opis i występowanie tajemniczej sowy

Puszczyk mszarny to jeden z najbardziej tajemniczych gatunków ptaków jakie występują w Polsce. Ta przepiękna sowa dopiero od niedawna wyprowadza lęgi w naszym kraju, a jej obszar występowania w zasadzie ogranicza się do dwóch miejsc. Do jednego z nich na szczęście mam bardzo blisko, a podczas kilku wypraw udało mi się spotkać z tym leśnym duchem. Dziś opowiem Wam jak…

1 2 3 ...5 Starsze artykuły