Biała pierzysta kuleczka na długim patyczku przeskakująca z gałązki na gałązkę to raniuszek. To chyba najbardziej trafny opis tego ptaka jaki można zawrzeć w jednym zdaniu. O raniuszku można jednak powiedzieć dużo więcej interesujących rzeczy i to właśnie dziś otrzymujesz. Jeśli zainteresował Cię wstęp to mam nadzieję bohater dzisiejszego artykułu zapewni jeszcze więcej.
- Raniuszek zwyczajny – opis ptaka
- Wymiary
- Występowanie gatunku
- Biotop
- Czym żywi się raniuszek?
- Głos raniuszka
- Raniuszek – gniazdo i zwyczaje lęgowe
- Lęgi
- Ochrona gatunkowa raniuszka
Raniuszek zwyczajny – opis ptaka
Raniuszek zwyczajny (Aegithalos caudatus) to częściowo wędrowny gatunek ptaka z rzędu wróblowych. Pierwsze skojarzenie jakie nasuwa się na myśl widząc zachowanie raniuszka zwyczajnego to – sikora. Raniuszek jednak sikorą nie jest, jego tułów jest dużo bardziej kulisty i posiada nieproporcjonalnie długi ogon. Obie płcie tego gatunku ubarwione są identycznie. Raniuszek zwyczajny ma czarny grzbiet i skrzydła. Lotki (pióra skrzydła) są czarnobrązowe z białym obramowaniem. Długi czarny ogon stanowi aż 66% długości całego ciała ptaka. Reszta ptaka ubarwiona na biało, na barkach i kuprze pojawia się czerwonawy nalot, na brzuchu nalot w kolorze różu. Nalot ten widoczny szczególnie u starszych osobników.
Oko raniuszka to czarnobrązowa perła, dziób malutki również czarny, zakończony spiczasto. Młode osobniki ubarwione są na szaro i nie posiadają czerni na wierzchu ciała.
Wymiary
- długość ciała – 13 – 16 centymetrów
- długość ogona – 6 -10 centymetrów
- rozpiętość skrzydeł – 16 – 19 centymetrów
- masa ciała – około 7 – 10 gramów
Występowanie gatunku
Zasięg występowania raniuszków to większa część Europy oraz Azja. W Europie spotkać je można praktycznie wszędzie poza północną częścią Półwyspu Skandynawskiego. W Azji zamieszkują pas środkowy kontynentu aż po Japonię.
W Polsce jest to gatunek średnio liczny lęgowy. Według danych z Monitoringu Pospolitych Ptaków Lęgowych za 2008 – 2012 liczebność raniuszka w Polsce liczyła od 80 do 120 tysięcy par. Spotkać je można na terenie całego kraju. W górach granica ich występowania to wysokość około 1100 m n.p.m.
Biotop
Raniuszek to gatunek ściśle związany z drzewami, odpowiednim środowiskiem dla niego jest więc takie w drzewa obfitujące. Można je spotkać w lasach liściastych, mieszanych, borach, puszczach, śródpolnych zadrzewieniach, zagajnikach, nieużytkach z drzewami liściastymi. Również, ale rzadziej można je spotkać bliżej ludzi w parkach i ogrodach. Ponieważ nie są to dobrzy lotnicy, a ich rozmiar pozwala łatwo się ukryć w gęstwinie raniuszek preferuje miejsca w bujną roślinnością. Często można spotkać je wśród brzóz ponieważ to na nich najczęściej buduje gniazdo.
Czym żywi się raniuszek?
Z powodu bardzo małego i słabego dzioba raniuszek nie jest w stanie poradzić sobie z twardymi skorupkami czy łupinami nasion. Żywi się on więc prawie wyłącznie owadami, ich larwami i jajami. Chętnie zjada mszyce, pająki i wyjada ich jajka składane np. w rozgałęzieniach gałęzi czy pęknięciach w korze. W okresie letnim kiedy dostępny jest miękki pokarm chętnie żywią się również jagodami.
Charakterystyczny dla raniuszka jest sposób poszukiwania pożywienia. Mały energiczny ptak nieustanie pozostaje w ruchu przeskakując z gałązki na gałązkę czujnie rozglądając się po zakamarkach gałęzi i liści. Nie żeruje zbierając pokarm z ziemi. Podobnie do sikor (do których rodziny były poprzednio zaliczane) potrafią podczas jedzenia wyczyniać cyrkowe akrobacje. Na przykład zwisając do góry nogami trzymając się jedną nogą gałązki, a drugą przytrzymując liść, spod którego wyjadają mszyce.
Głos raniuszka
Zwyczaje lęgowe i gniazdo raniuszka
Para raniuszków chcąca wyprowadzić lęg potrzebuje do tego celu odpowiedniego lokum. Gniazdo raniuszka to konstrukcja zwisająca lub wpasowana w rozgałęzienie konarów lepianka z mchu, źdźbeł trawy i pajęczyn. Budowa takiego gniazda zajmuje parze około 3 tygodni przez, które ptaki nie rozstają się na chwilę. Budowa gniazda rozpoczyna się od podestu i podłogi, następnie pracowite ptaki wiją ściany, aby całość zwieńczyć sufitem i owalnym otworem wlotowym.
Gniazdo raniuszka oczywiście ma odpowiedni wystrój, na który składa się gruba poduszka z piórek i mchu. Ponieważ budowa jest trudna i czasochłonna wypada zadbać o jej odpowiednie ubezpieczenie. Dlatego też ptaki te wykorzystują porosty i korę brzozy do oblepienia zewnętrznej warstwy, dzięki czemu gniazdo raniuszka jest bardzo dobrze ukryte.
Lęgi
W przeciągu roku dobrana para może wyprowadzić dwa lęgi w każdym z nich samica składa około 8-10 jaj, które następnie samodzielnie wysiaduje przez 12-13 dni. Przez ten czas jest ona dokarmiana przez samca. Po wykluciu pisklęta, które są gniazdownikami dokarmiane są przez obojga rodziców. Po około 2-3 tygodniach pisklęta opuszczają gniazdo.
Wczesne wiosenne lęgi raniuszków, kiedy ich gniazdo nie jest jeszcze dobrze ukryte z powodu małej liczby liści, często bywają plądrowane przez drapieżniki.
Ochrona gatunkowa raniuszka
Raniuszek – Aegithalos caudatus – jest w Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową. Co to dokładnie oznacza dowiesz się po przeczytaniu innego mojego artykułu – Na czym polega ochrona gatunkowa zwierząt?
Ciekawostki:
- Poza raniuszkiem zwyczajnym w Polsce można również spotkać raniuszki czarnobrewe z podgatunku A. caudatus europaeus.
- Sroga zima potrafi bardzo mocno przetrzebić populację raniuszków. Są one szczególnie podatne na pokrycie szronem i lodem gałązek i liści, z których pozyskują jedzenie. W takich warunkach raniuszki głodują.
- Najłatwiej obserwować raniuszki jesienią, zimą i wczesną wiosną zanim wyrosną liście. Podczas okresu lęgowego są to bardzo skryte ptaki.
- Polska Komisja Faunistyczna używa nazwy gatunkowej raniuszek. Bez dodania zwyczajny.
- Podczas srogich zim często można spotkać grupki ptaków siedzące przytulone na gałązce. W ten sposób ptaki wzajemnie się ogrzewają, aby zminimalizować utratę ciepła.
- Zdarza się, że łączna waga złożonych podczas jednego lęgu jaj przekracza wagę całkowitą samicy. Potrafi ona w jednym lęgu złożyć np. 10 jaj, każde o wadze około 0,9 grama sama ważąc około 9 gramów. Współczynnik stosunku masy jaj w lęgu do masy ciała samicy u raniuszka jest jednym z najwyższych w Polsce.
- Raniuszek jest symbolem Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, którego jestem członkiem 🙂 Logo zaprojektował Jerzy Desselberger, pełni ono swoją funkcję od 1993 roku.
Witam.Chce zadać pytanie. Nie znam bardzo nazw ptaków, no te najczęściej występujące. W kwietniu widziałam trzy ptaki, które wyjadały jakieś robaczki z drewnianych sztachietek lub z ziemi. W każdym razie przy ziemi. Ptak wielkości wróbla, może odrobinę większy, dłuższy z charakterystyczną biała czapeczka na głowie. Tułów i skrzydełka widno brazowe i lekka szarością jakby ułożone w paski w zdluz tułowia. Koloru brzuszka nie byłam w stanie zobaczyć. Nigdy wcześniej nie widziałam takich ptaków. Przejrzałam dużo zdjęć, ale jakoś nic mi nie pasuje do tego co widzialam.
Cześć Marysiu!
Przyznam, że nie łatwo będzie zidentyfikować z takiego opisu, ale postaram się podać Ci kilka nazw, być może były to ptaki, któregoś z tych gatunków.
Pokrzywnica – ptak bardzo podobny do wróbla, z szarym czepkiem, brązowy z paskami wzdłuż skrzydeł i grzbietu.
Makolągwa – samica tego gatunku również mogłaby pasować do takiego opisu
Na ten moment tyle przychodzi mi do głowy 🙂 Daj znać czy udało się trafić 🙂
W tym roku w styczniu pojawiły się dwa raniuszki. Mam prz oknie karmnik ,w którym karmię sikorki słonecznikiem i rozbitymi orzechami włoskimi. Raniuszki siadają nawet na tym karmniku ale nigdy nie widziałam aby coś jadły . Oba raniuszki podlatują do szyb w oknach i szybko odlatują. Robią to nie tylko do szyb w oknie przy karmniku ale do wszystkich okien. Mam okna w ścianach : południowej oraz wschodniej i zachodniej.
Może to być para, która gdzieś w okolicy planuje założyć gniazd, widząc swoje odbicia myślą, że to intruz i próbują go odstraszyć. Jeśli nie będą uderzały o szybę to nic im się nie stanie.
Bardzo ciekawe informacje! Poznałam raniuszki tydzień temu, kiedy pierwszy raz zobaczyłam je na drzewkach owocowych na ogródkach działkowych. Nigdy wcześniej nie widziałam takich ptaszków, więc szukałam po wyglądzie nazwy. Przepiękne są. Widziałam tam też sójki, które miauczą jak koty. Po tym poznałam że to one, myślałam z początku że kot siedzi na drzewie. Albo śmiejący się ptak – dzięcioł zielony. Bardzo ciekawa jest przyroda…
Od kilku dni raniuszek atakuje okno w aucie mojego męża. 😊
Dziękuję za informacje dziś pierwszy raz zobaczyłam parę reniuszków one są niesamowicie śliczne 😘
W tym roku pojawiły się raniuszki śliczne cudowne ruchliwe.Bardzo smakują im
Kulki kupowane w Lidlu takie dla sikorek .Przez miesiąc było ich z 10 teraz są dwa mniemamy ,że to para.Żerują 2 razy dziennie .Nie boją się wróbli i sikorek
Od paru dni parka raniuszkow atakuje okna mojego domu. Są przepiękne.
Dzisiaj zobaczyłam na działce pod lasem dwa małe białe ptaszki, bardzo ruchliwe. Wyjadały coś z pajęczyn przy altance. Widziałam je pierwszy raz, takie małe białe kulki z długimi ogonkami. Wg opisu to raniuszki.
Jeśli wyglądały jak białe, latające lizaki, to na pewno one 😀 Opis zachowania też by się zgadzał 🙂
Dzień dobry. Dziękuję za wiadomości o raniuszkach. Tej wiosny obserwujemy parę tych cudownych ptaków. Dostarczają nam wielu wrażeń. Serdecznie pozdrawiam. – M. Kloczkowska
dzień dobry,
Obserwowaliśmy w tym roku parę raniuszków i niestety parę dni temu zniknęły, a dzisiaj znaleźliśmy szczątki gniazda i rozrzucone pióra na ziemi. Czy możliwe jest, żeby do ok. 12 maja młode były odchowane i wyleciały z gniazda?
Dzień dobry
Tak to możliwe, że pisklęta już się wykluły. Raniuszki to zagniazdowniki, od razu po wykluciu opuszczają gniazdo.
W tym roku raniuszki uwiły gniazdko w moim ogrodzie w gałęziach jałowca, mam pytanie, czy w następnym sezonie je zasiedlą? Czym mogę dokarmiać je zimą?
Raniuszki to słodkie stworzonka, obserwacja ich to dla mnie zawsze radocha, dlatego bardzo Pani zazdroszczę takiej parki w sąsiedztwie 🙂 Są to jednak ptaki, które niezbyt często korzystają z karmników, a jeśli już to najczęściej z kul tłuszczowych. Proszę spróbować wywiesić kilka w widocznym miejscu, ale takim, w którym żerujące ptaki będą bezpieczne.