Poleski Park Narodowy to jeden z dwóch Parków Narodowych w województwie Lubelskim. Położony on jest na równinie Łęczyńsko-Włodawskiej. Na swoim terytorium mieści wiele ciekawych i niezwykle cennych przyrodniczo torfowisk, bagien, stawów oraz kompleksów leśnych. Więcej interesujących danych na temat parku znajdziecie poniżej.
- Poleski Park Narodowy – garść informacji
- Atrakcje w Poleskim Parku Narodowym
- Pozostałe atrakcje Poleskiego Parku Narodowego
Poleski Park Narodowy – garść informacji
- Data utworzenia – 1 maja 1990
- Powierzchnia – 97,60 km²
- Powierzchnia otuliny – 137,03 km²
- Ochrona ścisła – 116,58 ha
- Ochrona czynna – 8345,46 ha
- Ochrona krajobrazowa – 1298,14 ha
- Siedziba – ul. Lubelska 3a, 22-234 Urszulin
- Oficjalna witryna internetowa – poleskipn.pl
Atrakcje w Poleskim Parku Narodowym
Największą zaletą Poleskiego Parku Narodowego są oczywiście bogactwo flory i fauny oraz przepiękne krajobrazy jakie można tam podziwiać. Jak zapewne wiecie z mojego wcześniejszego wpisu o formach ochrony przyrody, Parki Narodowe powstały w pierwszej kolejności z powodu potrzeby ochrony tych cennych obszarów oraz okazów roślin i zwierząt na nich występujących. Cele edukacyjne i turystyczne również są bardzo istotne, jednak to właśnie ochrona przyrody jest tu najważniejsza.
W związku z tym podziwianie obszarów chronionych Parków Narodowych możliwe jest wyłącznie na wytyczonych ścieżkach. I to właśnie owe ścieżki stanowią największą i najciekawszą atrakcję jaką oferuje Poleski Park Narodowy.
Ścieżka przyrodnicza – Perehod
- Długość trasy – około 5 kilometrów
- Czas przejścia – 1,5 – 2 godziny
- Początek trasy – wieś Pieszowola
- Instalacje turystyczne:
- 2 wieże obserwacyjne
- czatownia ornitologiczna
- stanowiska wędkarskie
- parking leśny/ pole namiotowe
- miejsce na ognisko
- grill
- zadaszenia turystyczne
- WC
Ścieżka Perehod to idealne miejsce dla ornisympatyków. Każdy miłośnik ptaków znajdzie tam wiele interesujących obiektów obserwacji. Ścieżka wiedzie groblami pomiędzy płytkimi stawami. Płytka woda, liczne, gęste trzcinowiska i obfitość w ryby i inne drobne zwierzęta to idealne warunki przyciągające niezliczone gatunki ptaków wodno-błotnych. Można tu spotkać całą plejadę ciekawych gatunków ptaków od bielika i bąka poczynając, na zimorodkach kończąc.
Ścieżka dydaktyczna Czahary
- Długość trasy – około 6,5 kilometra
- Czas przejścia – od 2 do 2,5 godziny
- Początek ścieżki – wieża widokowa – Zastawie
- Instalacje turystyczne:
- wieża widokowa w miejscowości Zastawie
- wieże widokowe na trasie nad bagnem Bubnów
- zadaszenia turystyczne – Zastawie
- WC – Zastawie
- miejsce na ognisko – Zastawie
- parking
- drewniane kładki na całej długości trasy nad bagnem
Ścieżka Czahary swój początek ma w miejscowości Zastawie przy wieży widokowej na bagno Bubnów. Następnie wiedzie ona polną drogą aż do lasu, w którym skręca się nad samo bagno Bubnów. Ten odcinek wiedzie drewnianymi kładkami tuż nad powierzchnią wody. Oczywiście o ile nie panuje susza.
Podczas mojej ubiegłorocznej wizyty niestety nie miałem okazji spacerować nad bagnem. Woda całkowicie wyschła. Na pewno wybiorę się tam również wczesną wiosną. Myślę, że wówczas mam szansę na większą wilgotność.
Od wilgotności bez wątpienia zależy to ile zwierząt będziemy mieli okazję tam spotkać. Niezależnie zaś od tego ile będzie wody, Czahary za każdym razem oferują piękne malownicze widoki.
Dąb Dominik
- Długość trasy – wariant krótszy około 2,5 kilometra, wariant dłuższy około 3,5 kilometra
- Czas przejścia – wariant krótszy 1 godzina, wariant dłuższy 2 godziny
- Początek trasy – zadaszenia turystyczne w miejscowości kol. Łomnica
- Instalacje turystyczne:
- zadaszenia turystyczne w miejscowości kol. Łomnica
- miejsce do palenia ognisk – kol. Łomnica
- parking leśny – kol. Łomnica
- kładki drewniane i platformy nadwodne w okolicy jeziora Moszne
Ścieżka Dąb Dominik prowadzi ciekawym zmiennym terenem. Na początku czeka nas bardzo przyjemny spacer leśny, gdzie będziemy mijali pomnik przyrody, od którego nazwę wzięła cała ścieżka. Z różnicowanych lasów, z pośród których możemy wymienić grądy, olsy i bory sosnowe wyjdziemy nad jezioro Moszne. Jest to bardzo ciekawe miejsce ponieważ możemy dosłownie chodzić nad powierzchnią wody po zwartych kompleksach mchów torfowych. Kożuch ten nazywa się płem lub spleją. Możemy tam spotkać bardzo ciekawe owadożerne rośliny – rosiczki.
Jest to również dobre miejsce do obserwacji ciekawych gatunków zwierząt. Możemy tu spotkać między innymi łosie, bobry, żurawie, puszczyki, kowaliki, czaple białą i siwą, żmiję zygzakowatą, zaskrońce, żółwie błotne oraz bardzo rzadką wodniczkę.
UWAGA! Ścieżka Dąb Dominik kończy się w miejscowości Jamniki, jeżeli pozostawicie samochód na parkingu przy początku trasy, czeka Was jeszcze około kilometrowy spacer do auta.
Ścieżka Spławy
- Długość trasy – około 7,5 kilometra
- Czas przejście od 2 do 3 godzin
- Początek trasy – Stare Załucze przy Muzeum Poleskiego Parku Narodowego
- Instalacje turystyczne:
- drewniana kładka na 60% długości trasy
- platforma nad jeziorem Łukie
- 2 zadaszenia turystyczne na trasie, 1 przy Muzeum PPN
- miejsce na ognisko jedno przy trasie blisko jeziora Łukie, drugie przy Muzeum PPN
Ścieżka Spławy to moim zdaniem druga po Perehodzie najciekawsza ścieżka ze wszystkich, które jak dotąd przeszedłem. Trasa wiedzie nad podmokłymi terenami, warto więc wybrać się na Spławy kiedy jest wilgotno. Będziemy mieli okazje iść poprzez brzeziny bagienne, ols kępkowo-dolinkowy, łąki turzycowe. Spławy prowadzą nad największe jezioro w Poleskim Parku Narodowym – Łukie. Warto się zatrzymać na nadwodnej platformie nad jeziorem można tam bowiem spotkać wiele gatunków rzadkich ptaków jak np. bieliki, błotniaki stawowe, podgorzałki. Jest to również teren idealny dla gadów, początek września to istny festiwal obserwacyjny zaskrońców.
Ścieżka rowerowa Mietiułka
- Długość trasy – około 21 kilometrów
- Czas przejazdu od 2 do 3 godzin
- Początek trasy około pół kilometra za pomnikiem Korpusu Ochrony Pogranicza w miejscowości Łowiszów
- Instalacje turystyczne:
- zadaszenie turystyczne, parking leśny oraz miejsce na ognisko przy początku trasy
- wieża widokowa na Durne Bagno
- zadaszenie turystyczne w 1/5 trasy przy skrzyżowaniu z drogą powrotną
- parking leśny, WC, miejsce na ognisko, zadaszenie turystyczne przy ścieżce Perehod
Poleski Park Narodowy to również świetne miejsce dla miłośników dwóch kółek. Główną atrakcją dla rowerzystów jest ścieżka Mietiułka, której około 60% przeszedłem pieszo. Wiedzie ona poprzez bardzo zróżnicowany teren, co czyni ją wyjątkowo atrakcyjną. Na szczególną uwagę zasługuje wieża widokowa na Durne Bagno, punkt widokowy w miejscowości Wielki Łan oraz część wspólna ze ścieżką Perehod.
Uważny turysta będzie miał okazję spotkać tutaj bieliki, dzięcioły białogrzbiete (przy początku trasy), myszołowy, czaple, żurawie. Początek trasy to również miejsce gdzie często można się natknąć na krętogłowy oraz puszczyki mszarne, które są w naszym kraju prawdziwą rzadkością. Na trasie Mietiułki można znaleźć również wilcze tropy. Nie ma się jednak czego bać, wilki są bardzo skryte i unikają kontaktu z człowiekiem.
Więcej o wilkach możesz dowiedzieć się z wywiadu z dr hab. Romanem Gulą – Wilk – o życiu i zwyczajach wilka – sprawdź!
Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny
Jeśli wybierzecie się na ścieżkę Spławy warto również odwiedzić Muzeum PPN, które mieści się przy początku ścieżki. Zwiedzanie całego muzeum nie zajmuje dużo czasu, ale może być niezwykle cenne, szczególnie dla osób, które mają trudności z rozpoznawaniem gatunków dzikich zwierząt. Z mojej perspektywy najciekawsze bowiem były wystawy wypchanych zwierząt. Taka wystawa oferuje możliwość przyjrzenia się z bliska zwierzętom jakie można spotkać w Parku.
Jeżeli na wycieczkę do PPN wybieracie się z dziećmi na pewno zainteresuje Was również przeznaczona dla młodych miłośników przyrody ścieżka Żółwik. Do zapoznania się ze szczegółami ścieżki zapraszam Was na stronę Parku.
Pozostałe atrakcje Poleskiego Parku Narodowego
Poleski Park Narodowy oferuje również kilka innych atrakcji, z których niestety do tej pory nie miałem okazji skorzystać. Nie mogę więc z czystym sumieniem napisać o nich choćby słowa. Przy najbliższej okazji postaram się nadrobić te zaległości. Będą to:
- Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego
- Ścieżka „Obóz powstańczy”
- EKO-SZLAK „URSZULIN-PEREHOD” – trasa rowerowa
- Ścieżka „Tropem przyrody” – przeznaczona dla dzieci
Więcej o Poleskim Parku Narodowym
Powyższy wpis stanowi jedynie wstęp do bardzo obszarnego tematu jakim jest bogactwo natury Poleskiego Parku Narodowego. Więcej na temat zwierząt jakie można spotkać na terenie Parku możecie przeczytać w moich wpisach opisujących konkretne wyprawy:
- Przygoda #1 – Poleski Park Narodowy – biwak
- Sierpniowa wycieczka na ścieżkę Perehod
- Strona Poleskiego Parku Narodowego
- Łatwy zakup biletów do PPN
- Lista wszystkich zaobserwowanych gatunków (ptaki)
- Zasady użytkowania parków narodowych, rezerwatów i parków krajobrazowych