Ochrona przyrody

Adopcja psa, jak się przygotować do adopcji psa ze schroniska? 

Jak wygląda proces adopcji zwierząt, jak przygotować się do adopcji oraz jakie wyzwania mogą napotkać osoby decydujące się na psa ze schroniska? Dziś o wszystkich aspektach adopcji psa ze schroniska rozmawiam z Dorotą Okrasą, rzeczniczką Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie. Cześć Dorota. Bardzo się cieszę, że możemy porozmawiać na tak ważny temat. A skoro mamy rozmawiać o adopcji psów…

Favna – w kontrze do fast fashion

Branża odzieżowa od zawsze uważana jest za jedną z tych, którym nie po drodze z ekologią. Procesy zbioru materiałów, produkcji i dystrybucji odzieży zużywają ogromne ilości wody i energii przy okazji emitując mnóstwo odpadów lotnych i stałych. Każdy z nas jednak codziennie w coś musi się ubrać, a chcąc przy tym pozostać eko, wybór wcale nie jest łatwy. Istnieją jednak…

Bambinizm – o co chodzi z syndromem Bambiego?

Przyroda jest piękna i zachwycająca, przebywanie na łonie natury pozwala nam się zrelaksować i zapomnieć o stresie. Przyroda jest jednak również brutalna, bezwzględna i bezlitosna. Nie każdy jednak przyjmuję do wiadomości, że natura to nie sielankowy obrazek jak z bajki, w którym wszystkie zwierzęta żyją w zgodzie i radości. Wyparcie prawdziwego oblicza przyrody i jej brutalnej strony ma trzy nazwy:…

Obrączkowanie ptaków – po co i dlaczego obrączkuje się ptaki?

Obserwując ptaki niekiedy możemy dostrzec, że niektóre z nich noszą specjalne znaczniki. Czasami są to obroże, czasami obrączki na nogach, zdarzają się również i znaczniki na skrzydłach czy nawet małe „plecaki z antenką”. Czym są ów znaczniki i po co w ogóle zakłada się je na dzikie ptaki? Dziś razem ze specjalistami postaram się opowiedzieć Wam czym jest obrączkowanie ptaków…

Wilk – o życiu i zwyczajach wilków – wywiad z profesorem Romanem Gulą

Wilk to bardzo tajemnicze zwierzę, które raczej nie kojarzy nam się dobrze. Od dawna straszy się nim niegrzeczne dzieci, używa się go jako symbolu niebezpieczeństwa i zła. Czy jednak wilk zasłużył na taki wizerunek? O życiu, zwyczajach i o tym właśnie, jak postrzegamy wilka, postanowiłem się dowiedzieć więcej od znanego autorytetu. Wybrałem się na Wilcze warsztaty organizowane przez Fundację SAVE…

Drapieżnictwo kota domowego – dlaczego kot nie powinien być wypuszczany z domu

Koty to najpopularniejsze zwierzęta domowe na świecie1. Czworonożne piękności dają aż nadto powodów, aby je kochać i podziwiać. Kot aktualnie to symbol słodkiego i przy okazji zabawnego zwierzątka, a memy o kotach to podstawowy cel stworzenia Internetu. Jednak te słodkie futrzaki mają również drugie oblicze, którego w całej miłości do tych zwierząt nie zauważamy. Kot domowy to drapieżnik, który dziesiątkuje…

13 pechowców – czyli ptaki łowne w Polsce

15 sierpnia miał swój początek kolejny sezon polowań na ptaki. Dziś opowiem Wam dlaczego dalsze polowanie na ptaki nie ma żadnego uzasadnienia, na które ptaki łowne w Polsce można polować oraz o akcji związanej próbą powstrzymania śmierci 180 tysięcy ptaków rocznie. Oceń treść[Głosów: 34 Średnia ocena: 4.5]

Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczadzki Park Narodowy jest od 1992 roku jest częścią Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”. Jest to również trzeci co do wielkości Park Narodowy. Jesteś ciekawy co ciekawego kryje na jego obszarze? Przeczytaj artykuł do końca, a na pewno znajdziesz wiele interesujących informacji na temat skarbu Podkarpacia. Oceń treść[Głosów: 21 Średnia ocena: 5]

Etyka obserwatora przyrody – 15 zasad

Obserwacje przyrody w Polsce mają coraz więcej fanów. Zainteresowanych podglądaniem ptaków, motyli, ssaków i wszystkich innych zwierząt jest coraz więcej osób. Z jednej strony bardzo mnie to cieszy, ponieważ coraz więcej osób jest świadomych konieczności aktywnej ochrony przyrody. Z drugiej stwarza to niebezpieczeństwo niepokojenia zwierząt. Nieodpowiedzialne podejście to tego hobby może stwarzać szkody w przyrodzie, dlatego tak ważna jest etyka…

Na czym polega ochrona gatunkowa zwierząt?

Na moim blogu bardzo często możecie natknąć się na informację, że jakiś gatunek zwierzęcia podlega ochronie gatunkowej ścisłej, częściowej lub nie podlega wcale. Jeśli zastanawialiście się na czym polega ochrona gatunkowa zwierząt, jakie są różnice pomiędzy ochroną ścisłą i częściową oraz jakie kryteria muszą być spełnione, żeby gatunek podlegał ochronie – dziś postaram się odpowiedzieć na te pytania. Oceń treść[Głosów:…

Polska czerwona księga zwierząt – co to takiego?

Na pewno wielu z Was przeglądając materiały na temat zwierząt natknęło się na informacje, że jakiś gatunek zwierzęcia jest w naszym kraju chroniony prawnie i jest wpisany do Polskiej czerwonej księgi zwierząt. Jeśli przy takiej okazji zastanawialiście się czym w ogóle jest Polska czerwona księga zwierząt lektura dzisiejszego artykuły rozwieje raz na zawsze te wątpliwości. Oceń treść[Głosów: 18 Średnia ocena:…

1 2 Starsze artykuły