Na temat charakterów zwierząt domowych w naszym społeczeństwie krąży wiele i to często krzywdzących stereotypów. Dziś chciałbym opowiedzieć Wam kilka słów na temat tego jak wychować kota, aby nie był tym stereotypowym draniem, który złośliwie zrzuca rzeczy z półek i nie okazuje uczuć. Przeczytacie także jak zabawy z kotem wpływają na jego zachowanie i dlaczego warto wybrać dobre szelki dla kota i wychodzić z nim na spacery. Zapraszam!

Jak wychować kota?

Dla wielu może to być zaskoczeniem, ale wychowanie kota jest możliwe. Bardzo przydatne i pomocne w opiece nad tym zwierzęciem może być nauczenie go kilku czynności. Może to być przychodzenie na komendę, reagowanie na imię czy też precyzyjne określanie swoich potrzeb. Zanim jednak zaczniesz zastanawiać się jak wychować kota musisz skupić się na jego poznaniu. Każdy kot to indywidualista, dlatego wychowanie i nauka będą przychodziły każdemu osobnikowi inaczej.

Odpowiedź jak wychować kota, jest w zasadzie prosta, brzmi – metodycznie i cierpliwie. Najbardziej znaną metodą jest oczywiście nagradzanie zwierzęcia za wykonanie czynności jakiej od niego oczekiwaliśmy. Jednak samo nagradzanie warto wesprzeć poprzez poświęcenie kotu czasu i uwagi na przykład na tworzenie rutynowych czynności jakie zwierzę podejmuje w określonych porach i miejscach.

Metoda ta znajduje odzwierciedlenie np. w fakcie, że kotom zdarzają się przypadki załatwiania potrzeb poza kuwetą często z powodu przestawienia jej w inne miejsce. Koty lubią rutynę więc mogą mieć trudności z szybką adaptacją do zmian. Zatem nauka kotów pożądanych zachowań to nic innego jak wdrażanie rutyny, która często dla kociaka może skończyć się smakowitym przysmakiem.

Wychowanie kota – 5 zasad

Wychowanie kota może być również łatwiejsze kiedy będziemy stosować się do 5 zasad.

  1. Wyeliminuj bodźce, które będą rozpraszały Twojego podopiecznego. Zadbaj, aby podczas nauki kot nie miał innych obiektów zainteresowania, a cała jego uwaga była skupiona na Tobie. Wyłącz telewizor, zamknij okna, najlepiej jednak kiedy wybierzesz odpowiedni moment, a nie stworzysz go. Nagła zmiana bodźców, ograniczenie przestrzeni może zaalarmować zwierzę i wówczas nie będzie ono chętnie współpracować.
  2. Nauka nie powinna być nudna, a więc i zbyt długa. Krótkie ale regularnie powtarzane zabawy i trening przyniosą najlepsze efekty.
  3. Jeśli stosujesz smakołyki jako nagrodę za wypełnione zadania, naukę zaczynaj przed posiłkiem. Dla najedzonego kota, smakołyk nie będzie aż tak atrakcyjny.
  4. O ile to możliwe naukę zaczynaj o podobnych porach, regularnie. Nie rzadziej niż raz na dwa, trzy dni. Treningi raz na miesiąc będą nieporozumieniem dla obu stron 😀
  5. Pamiętaj jednak, że ważniejsze od regularnej pory jest aktualne samopoczucie kotka. Jeśli wyrwiesz go z głębokiego snu i będziesz oczekiwać ćwiczeń najlepsze co spotka Cię w odpowiedzi to ziewnięcie i spojrzenie pełne politowania :P.

Zabawy z kotem – znajdź ulubioną zabawę mruczka

Zapewnienie zwierzęciu rozrywki większości z nam wydaje się dużo prostsze w przypadku psa niż kota. Pomyśleć można, że psa wystarczy zabrać na spacer i dać się wyszaleć. Sytuacja jednak diametralnie się odmieni kiedy zdamy sobie sprawę, że zabawy z kotem opierają się głównie na wrodzonym instynkcie łowcy. Polowanie dla kotów to nie tylko sposób na zdobycie pożywienia, ale też pozbycie się nadmiaru energii i zwyczajna rozrywka. Jeśli więc chcesz się bawić z kotem, stymuluj dla niego polowanie.

Zabawy z kotem warto zacząć na etapie małego kociaka, który zresztą sam często organizuje sobie rozrywkę w postaci pierwszych treningów polowania, którego celem zazwyczaj jest kocia mama lub rodzeństwo. Przyzwyczajenie zwierzęcia za młodu, że jego opiekun bierze udział w zabawach daje wiele korzyści. Przede wszystkim częste poświęcanie czasu na zabawy z kotem korzystnie wpłynie na formę tych zabaw. Im wcześniej nauczysz kota zabawy, tym rzadziej Twoje dłonie będą ozdobione czerwonymi rysami.

Warto jednak nauczyć się rozróżniać kocią agresję od zabawy. Tutaj najważniejsza jest obserwacja, bowiem koty często dają nam znaki czy to jest zabawa czy regularna bójka, nie ważne czy przeciwnikiem jest zabawkowa wędka, dłoń opiekuna czy inny kot.

Jeśli zastanawiasz się jak wychować kota, powinieneś wiedzieć, że są one mistrzami w stawianiu granic, dlatego bardzo łatwo znaleźć tę granicę. Jeśli zwierzę zaczyna głośno miałczeć czy nawet prychać, jest to wyraźny znak, że granice zostały naruszone. Podobne wnioski można wysnuć kiedy to mocno się puszy, zaczyna bardzo gwałtownie uderzać ogonem, czy kładzie uszy.


Przeczytaj także: Adopcja psa, jak się przygotować do adopcji psa ze schroniska?


Ocenę wzajemnych zabaw dwóch kotów najłatwiej określić patrząc czy zabawy są obukierunkowe, jeśli koty wzajemnie się ganiają, skaczą na siebie z przyczajenia wszystko jest ok. Jeśli tylko jedno zwierzę gania drugie mogą to być oznaki nękania. To jednak łatwo zweryfikować na podstawie zachowania zwierząt względem siebie bo zabawie. Jeśli faktycznie była to zabawa, po jej zakończeniu zwierzęta nadal będą chętnie ze sobą przebywały, jedno nie będzie uciekać przed drugim. Jeśli to co ocenisz jako zabawa okaże się agresją, na pewno zauważysz pewnego „focha” pomiędzy podopiecznymi.

Do zabawy z kotkiem mogą Ci posłużyć rozmaite zabawki i akcesoria dla kota, ale to nie jedyne wyposażenie, w jakie powinien zaopatrzyć się właściciel kocura. O tym, co jeszcze może być przydatne przeczytasz w artykule: Akcesoria dla kota – wyposażenie domowe dla Twojego kota

Polowanie kota – czy częstsze zabawy zmniejszają częstotliwość polowań na dzikie zwierzęta?

Koty domowe wypuszczane wolno są przyczyną śmierci milionów dzikich ptaków, gryzoni i owadów. Są to szkody wyrządzone naturze na ogromną skalę dlatego obowiązkiem i odpowiedzialnością każdego opiekuna kotka jest zadbanie, aby ich pupil tych szkód nie czynił lub chociaż ich minimalizacja.

Jak dowiódł eksperyment przeprowadzony przez zespół badawczy Uniwersytetu w Exeter odpowiednia dieta i zabawa z kotem stymulujące go do udawanych polowań mogą zmniejszyć ilość upolowanych przez wychodzące koty dzikich zwierząt nawet o 36%.

Według tezy naukowców, zwiększenie ilości mięsa w diecie kota poprzez zastąpienie zwykłej karmy, która często zawiera białka pochodzenia roślinnego zamiast zwierzęcego, zmniejsza niedobory mikroskładników, których zwierzę może poszukiwać polując poza domem.

Kolejnym impulsem, który kieruje naszego pupila do morderczych zabaw, jest właśnie brak rozrywki stymulowanej przez opiekuna. Wyniki badania potwierdziły, że już nawet 5 do 10 minut codziennej zabawy z kotem może zmniejszyć częstotliwość polowań nawet o 25%.

Jak NIE wychowywać kota – czego unikać w wychowaniu kota?

Zmiana diety i częste zabawy z kotem to jednak nadal tylko kropla w morzu potrzeb. Skala problemu kłusownictwa kota domowego jest ogromna, o tym jakie efekty dla natury przynoszą polowania kota pisałem we wcześniejszym artykule – Drapieżnictwo kota domowego – dlaczego kot nie powinien być wypuszczany z domu.

Najlepszym rozwiązaniem dla osób, które kochają koty i nie wyobrażają sobie życia bez  ich towarzystwa, a jednocześnie nie chcą przyczyniać się do mordowania chronionych gatunków zwierząt jest ograniczenie im wolności wychodzenia poza dom.

To czego na pewno NIE powinniśmy uczyć kota to swoboda i możliwość wyjścia poza dom bez kontroli. Jest to coś czego koniecznie należy zabronić zwierzęciu już od „szczenięcych lat”. Zwierzę, które zaznało swobodnego wychodzenia, będzie bardzo trudno tego oduczyć. Za to jeśli już od kocięta będziemy naszego podopiecznego uczyli spacerowania na smyczy sprawimy, że spacer stanie się przyjemnym rytuałem nie opłaconym istnieniem wielu istot 😉 Do spaceru z kotem trzeba się odpowiednio przygotować.

Szelki dla kota – jak wybrać szelki i smycz dla kota?

Szukając odpowiedzi na to jak wychować kota i nauczyć go spacerów na smyczy dużym ułatwieniem zadania będzie dobór odpowiednich akcesoriów. Pierwszym zakupem powinny być szelki dla kota i odpowiednio dobrana smycz. Zastanawiając się nad doborem odpowiedniej uprzęży w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę fakt, że prowadzenie kota na uwięzi ma być bezpieczne nie tylko dla otoczenia, ale i dla samego pupila.

Najważniejszy będzie rozmiar i rodzaj zapięcia. Szelki dla kota na spacer dla dorosłego osobnika standardowo występują w opcji z możliwością regulacji szelek piersiowej i szyjnej. Obwód szelki piersiowej to zazwyczaj przedział od 42 do 46 centymetrów. Natomiast dla kotów większych ras czy tych które zmagają się z otyłością należy zamawiać wersję większą XXL.

Zapięcia szelek najlepiej wybrać w formie prostych zatrzasków, podczas spaceru mogą zdarzyć się wydarzenia, które mocno zestresują nasze zwierzę, a wówczas możliwość łatwego wyswobodzenia kota może się okazać niezwykle pomocna.

Wybór smyczy dla kota również nie powinien sprawić większych trudności. Najlepszą opcją jest smycz rozwijana, często stosowana przez właścicieli małych psów czy nawet królików. Taka smycz, która swobodnie się rozwija, daje kotu odrobinę swobody bez ciągłego poczucia uwiezienia.

Pamiętajcie, że od wyboru jakości szelek i smyczy może zależeć bezpieczeństwo waszego zwierzęcia, dlatego naprawdę nie warto oszczędzać kilku złotych kupując niesprawdzone akcesoria z pewnego portalu z Chin. Przestrzegam 😉

Bibliografia:

  • Barbara v. Tittenbrun-Jazieniecka – Koty – rasy, zachowanie, pielęgnacja – Wydawnictwo SBM, Warszawa 2016
  • Thomas McNamee – Kocie sekrety oczami naukowców – Wydawnictwo „Nasza księgarnia”, Warszawa 2018
  • Twój kot poluje na dzikie zwierzęta? Baw się z nim więcej i… zmień dietę – national-geographic.pl
  • Drapieżnictwo kota domowego – dlaczego kot nie powinien być wypuszczany z domu – przygodyprzyrody.pl
  • Zabawa, polowanie czy agresja? – blog.kocibehawioryzm.pl
Oceń treść
[Głosów: 33 Średnia ocena: 4.8]