Co dwie głowy to nie jedna – w przypadku birdwatcherów to przysłowie ma szczególe zastosowanie, dwie pary oczu i uszu to podwójna szansa na interesujące obserwacje. Mogłem się o tym przekonać w ubiegły weekend, kiedy z kolegą Łukaszem, który również pasjonuje się podglądaniem przyrody wybraliśmy się na Polesie. Nastawiliśmy dwie pary oczu i uszu na wszystko co w trawie, zaroślach, krzewach i koronach drzew piszczy i ruszyliśmy na łowy. Efekty były zdumiewające, przeczytajcie artykuł i przekonajcie się sami.

Pójdzka - Polesie - Lasy Sobiborskie

Polesie lubelskie – raj dla obserwatorów przyrody

Nasza wyprawa zakładała wyprawę znad Zalewu Zemborzyckiego wprost do Lasów Sobiborskich na Polesiu. Każdą chwilę tej wyprawy poświęciliśmy na wypatrywanie wszelkich oznak dziko żyjących zwierząt. Już w drodze na naszą listę wszystkich dzikich zwierząt jakie spotkaliśmy podczas weekendu wskoczyło kilkanaście gatunków ptaków. Wypad zapowiadał się więc fantastycznie, tym bardziej, że ni stąd ni zowąd przejeżdżając nienazwaną drogą opodal ruin starego gospodarstwa udało mi się wypatrzeć siedzącą na kominie pójdźkę.

Było to moje pierwsze spotkanie z tą przeuroczą sową, więc radości było co nie miara. A jak się okazało, był to dopiero początek fantastycznych obserwacji rzadkich gatunków ptaków.


Przeczytaj także: 15 zasad etycznego obserwowania przyrody – jak to robić, aby nie zaszkodzić?


Wyprawa na Polesie – Lasy Sobiborskie

Naszym głównym celem były Lasy Sobiborskie. Miejsce przyrodniczo piękne i bardzo bogate. Jest to jednak również miejsce, na którym ciąży tragedia wielu istnień ludzkich. Przy wsi Sobibór i torach kolejowych w latach 1942 – 1943 działał niemiecki nazistowski obóz zagłady. Kiedy z Łukaszem przemierzaliśmy leśne ścieżki nie sposób było nie zdobyć się na refleksję nad ludzkim losem. Pomimo swojego piękna bór sosnowy w tym miejscu charakteryzuje się niewypowiedzianą groźbą, a ściółka leśna prawdopodobnie nadal kryje wiele tragedii całych rodzin.


Łukasz jest świetnym fotografem – Zajrzyj na jego Instagram – https://www.instagram.com/lukasz.mazurek/


Była to moja pierwsza wizyta w Lasach Sobiborskich, o przyrodniczym bogactwie tego miejsca przekonałem się nawet nie wysiadając z samochodu. Tuż przed linią lasu przy starych zabudowaniach pewnego gospodarstwa, udało mi się dostrzec kolejny gatunek ptaka, na który dość długo polowałem. Wyprawa zaczęła się rozkręcać!

Dudek - Polesie - Lasy Sobiborskie
Dudek

Gwóźdź programu – poszukiwania puszczyka mszarnego

Chyba każdy kto jest zainteresowany ornitologią wie, że Polesie to jedno z bardzo nielicznych miejsc, w których jest choćby minimalna szansa na spotkanie w Polsce puszczyka mszarnego. Razem z Łukaszem, postanowiliśmy sprawdzić te informację i licząc na łut szczęścia swoją wyprawę ukierunkowaliśmy właśnie pod kątem poszukiwań tej pięknej sowy. Po kilku godzinach spacerowania po lesie, przepatrywania mszar mieliśmy już na koncie obserwacje wielu innych gatunków ptaków, ssaków, płazów i gadów. Widzieliśmy między innymi słonkę, która kilkukrotnie przeleciała nam nad głowami, parę wilg kryjących się przed naszym wzrokiem w koronach drzew. Mieliśmy również okazję podglądać ślicznego kozła sarny pasącego się na wyrębie, a nawet walkę pary pleszek broniących swojego lęgu przed dzięciołem dużym.

Kiedy już wracaliśmy do samochodu przedzierając się przez krzaki, wyszliśmy na małą polanę, która przyniosła szczęśliwy koniec naszych poszukiwań. To było najbardziej emocjonujące spotkanie przyrodnicze jakiego do tej pory doświadczyłem. Z widokiem strażnika lasu nie może się równać nawet obserwacja wielkiego warana paskowanego w Tajlandii.

Puszczyk mszarny - Polesie - Lasy Sobiborskie
Puszczyk mszarny

Widok tego majestatycznego ptaka zbudził we mnie ogromny szacunek i respekt do tego zwierzęcia. Tym bardziej kiedy ptak zmierzył nas swoim czujnym wzrokiem. Przecież do sowy nie da się podejść niezauważonym. Pomimo, że puszczyk doskonale zdawał sobie sprawę z naszej obecności, wcale się nami nie przejął. Jakby dawał nam nagrodę za swoją wytrwałość w poszukiwaniach.

Noc w Lasach Sobiborskich

Ponieważ słońce było już bardzo nisko nad horyzontem i w zasadzie nie było go już widać zza drzew, nie mogliśmy pozwolić sobie na dłużą obserwacje puszczyka mszarnego. Póki jeszcze dało się nawigować po gęstwinie lasu musieliśmy odnaleźć zaparkowane przy leśnej drodze auto i udać się do wiaty turystycznej, w której mieliśmy spędzić noc.

Polesie - Lasy Sobiborskie

Zanim wybraliśmy się na naszą wyprawę zgłosiliśmy chęć nocowania w lesie Nadleśnictwu – to bardzo ważne ponieważ Lasy Sobiborskie bezpośrednio przylegają do granicy z Ukrainą. Z tego powodu okolice te są często patrolowane przez leśników i Straż Graniczną. Jeśli planujecie biwakować w podobnych miejscach warto zgłosić swoją obecność zawczasu, aby później uniknąć przepytywania przez mundurowych.

W drodze do samochodu udało nam się spotkać kolejny gatunek, którego jak do tej pory obaj nie widzieliśmy. Na mszarach przy leśnej drodze aż roiło się od lelków kozodojów. Niestety w prawie totalnej już ciemności nie było żadnych szans na uwiecznienie tej obserwacji.

Poranek wśród ptaków

Noc minęła nam na długich rozmowach i dzieleniu się swoimi przeżyciami i obserwacjami ornitologicznymi. Zagadaliśmy się tak bardzo, że do hamaka wskoczyłem na dwie i pół godziny przed świtem. Oczywiście pobudka była przewidziana na świt, chcieliśmy spróbować jeszcze raz odnaleźć strażnika lasu i w lepszych warunkach oświetleniowych udokumentować nasze spotkanie. Pomimo krótkiego snu, udało się 🙂

Polecam jakość HD 😉

Po nagraniu filmu i zrobieniu kilku kolejnych ujęć, stwierdziliśmy, że warto zajrzeć do pobliskiego rezerwatu Żółwie Bagna, skąd podczas składania obozu o świcie słychać było tokujące kszyki i buczącego raz po raz bąka. Niestety nie udało się wypatrzeć żadnego z tych gatunków, ale spotkaliśmy za to małżeństwo, które na rowerach przemierzało rozpoczętą w Siedlcach trasę rowerową Green Velo. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy powodzenia na szlaku jeśli Państwo to czytacie 🙂

Podlot raniuszka - Polesie - Lasy Sobiborskie
Podlot raniuszka

W Lasach Sobiborskich zabawiliśmy jeszcze kilka godzin, podczas których miałem świetną okazję obserwować rodzinę raniuszków. Rodzice uwijali się jak w ukropie, aby wykarmić kilka podlotów oczekujących wśród krzaków.

Skoro Polesie to i Poleski Park Narodowy

Kiedy zbieraliśmy się już, aby opuścić Polesie stwierdziliśmy, że mamy jeszcze czas na szybki spacer ornitologiczny po Poleskim Parku Narodowym. Wybraliśmy ścieżkę Czahary, na której podobno ostatnio widziano podróżniczka. Z tą nadzieją zostawiliśmy auto na leśnym postoju i ruszyliśmy w drogę.

Wyprawa na Polesie - Poleski Park Narodowy

Pomimo skwaru jaki lał się z nieba w samo południe dzielnie ruszyliśmy ścieżką, co chwilę przystając, aby przeskanować okoliczne trzcinowiska. Ze źdźbła na źdźbło przelatywały potrzosy i rokitniczki, z wysokich traw odezwał się krwawodziób, znalazł się nawet jeden remiz.

Pokląskwa
Pokląskwa

Polesie – pełna lista obserwacji

Poniżej prezentuję pełną listę ptaków jakie stwierdziliśmy podczas naszej wspólnej wyprawy na Polesie. Znajdują się na niej gatunki zaobserwowane w Lasach Sobiborskich, Poleskim Parku Narodowym oraz wszystkie zauważone po drodze.

 1. Gołąb miejski
 2. Sierpówka
 3. Grzywacz
 4. Pliszka siwa
 5. Pliszka żółta
 6. Wróbel
 7. Mazurek
 8. Dzwoniec
 9. Zięba
 10. Czapla biała
 11. Czapla siwa
 12. Pójdźka
 13. Puszczyk mszarny
 14. Bąk (głos)
 15. Kszyk (głos)
 16. Krwawodziób (głos)
 17. Słonka
 18. Lelek
 19. Modraszka
 20. Bogatka
 21. Krogulec
 22. Myszołów
 23. Pustułka
 24. Błotniak stawowy
 25. Dzięcioł duży
 26. Pleszka
 27. Kopciuszek
 28. Dudek
 29. Świstunka leśna (głos)
 30. Rokitniczka
 31. Pokląskwa
 32. Potrzos
 33. Potrzeszcz
 34. Muchołówka szara
 35. Raniuszek
 36. Gil
 37. Kawka
 38. Gawron
 39. Kruk
 40. Śmieszka
 41. Oknówka
 42. Dymówka
 43. Zaganiacz
 44. Kląskawka
 45. Bażant
 46. Kukułka (głos)
 47. Jerzyk
 48. Żuraw
 49. Rybitwa rzeczna
 50. Bocian biały
 51. Wilga
 52. Gąsiorek
 53. Srokosz
 54. Sójka
 55. Wrona siwa
 56. Sosnówka
 57. Remiz
 58. Lerka
 59. Trzciniak
 60. Brzęczka
 61. Cierniówka
 62. Piegża
 63. Szpak
 64. Kos
 65. Śpiewak
 66. Kwiczoł
 67. Rudzik
 68. Makolągwa
 69. Szczygieł
 70. Trznadel
 71. Czajka
 72. Dzięcioł białoszyi
 73. Skowronek
 74. Kapturka
 75. Sroka

Przeczytaj również o innym moich wyprawach:

Oceń treść
[Głosów: 18 Średnia ocena: 5]